ALASKA tagged:

ALASKA

Posted by in Stany

POŁOŻENIE I UKSZTAŁTOWANIE TERENU
Alaska – stan USA. Stolica stanu  – Juneau. Alaska położona jest w północno-zachodniej części Ameryki Północnej. Nie ma bezpośredniego połączenia lądowego z główną częścią Stanów Zjednoczonych. Graniczy od wschodu z Kanadą, a od zachodu przez Cieśninę Beringa z Rosją. Zajmuje obszar dwukrotnie większy niż Teksas – drugi co do wielkości stan USA. Alaska dzieli się na trzy krainy geograficzne stanowiące jednocześnie regiony turystyczne. Południowo – wschodnia część Alaski oddalona jest o 805 km od pozostałej części Stanów Zjednoczonych natomiast najdalsze tereny stanu znajdują się zaledwie 80 km od granicy z Rosją.
Główna część terytorium Alaski położona jest w północno – zachodniej części kontynentu. W tej części stanu znajduje się miasto Anchorage stanowiące dobrą bazę do zwiedzania półwyspu Kenai Oraz Parku narodowego Denali. Z tego miasta warto również wyruszyć w dzikie rejony stanu – na wyspę Kodiak i półwysep Alaska. Na zachód od głównej części stanu na morzu Berlinga znajduje się archipelag wulkanicznych wysp Aleuckich, rozciągniętych 1932 km w zachodnim kierunku. Południowo – wschodnia część Alaski nazywana Inside Passage to długi i wąski obszar, do którego należą wyspy oraz kanały pomiędzy Pacyfikiem a Górami Nadbrzeżnymi w Kanadzie. Powierzchnia stanu jest górzysta. Południe  – góry Alaska z najwyższym szczytem Ameryki Północnej – McKinley (6194 m n.p.m.), Góry Świętego Eliasza (Góra Św. Eliasza, 5489 m n.p.m.), Góry Wrangla (Mt Bona, 5044 m n.p.m.). Północ – Góry Brooksa (Michelson, 2816 m n.p.m.). W środkowej części stanu znajduje się płaskowyż rozcięty dolinami rzek. Wzdłuż wybrzeża rozciągają się niziny. Linia brzegowa Alaski jest bardzo dobrze rozwinięta. Stan cechują także liczne półwyspy (Alaska, Kenai) i przybrzeżne wyspy (Aleuty, Archipelag Aleksandra, Kodiak, Nunivak, Wyspa Św. Wawrzyńca, Wyspy Pribyłowa). Wiele szczytów gór to czynne (Pavlof, Iliamna) i wygasłe wulkany.

HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ
Alaska jest pomostem łączącym dwie światowe potęgi – Stany Zjednoczone oraz Rosję. Historia stanu Alaska sięga 13 000 – 30 000 lat wstecz, kiedy to na Alaskę dotarli pierwsi ludzie pozostawiając swój ślad na kontynencie północnoamerykańskim. Potomkami mieszkańców Alaski są dziś Aleuci żyjący na wyspach, Tlingitowie z wybrzeża, Atabaskowie z wnętrza lądu i Eskimosi z Arktyki i zachodniej Alaski. Pierwsze osady zostały założone pod koniec XVIII wieku przez rosyjskich handlarzy futer. W 1867 roku Rosja sprzedała Alaskę Sekretarzowi stanu USA ponieważ uznano ten region za nieopłacalny. Sytuacja zmieniła się kiedy odnaleziono pierwsze pokłady złota, miedzi oraz ropy naftowej.

Dziś obszar Alaski zamieszkuje ok 665 000 osób. Gęstość zaludnienie wynosi zaledwie ok 0,5 os/km2 Gospodarka stanu opiera się na ropie naftowej z Arktycznej Niziny Nadbrzeżnej. Dużą znaczenie ma także praca w administracji, w przetwórniach ryb i owoców mórz. Istotna jest także turystyka. Głównym międzynarodowym węzłem dostaw lotniczych jest miasto Anchorage. Większość terytorium Alaski należy do Państwa, z czego dużą część stanowią parki narodowe i inne chronione, niezamieszkane tereny między Glacier Bay a regionem Gates of the Arctic zwanym wrotami Arktyki.


KLIMAT

W części południowej panuje klimat umiarkowany chłodny, daleko na północ – subpolarny. W zimie temperatura spada do -50°C zaś latem wynosi ok 10°C. Zima trwa 9 miesięcy, jest długa i bardzo mroźna, często wieje silny wiatry osiągające prędkość do 100 km/h, występują również burze śnieżne charakterystyczne dla strefy tundry.

NAJWAŻNIEJSZE MIASTA

1. ANCHORAGE - południowo-środkowa część Alaski. Anchorage jest największym miastem nadbrzeżnym Alaski i stanowi najważniejsze źródło dochodu, posiada również ważny węzeł transportowy
LICZBA MIESZKAŃCÓW – 275 000.

MIASTO POSIADA:
* Lotnisko krajowe
* Stacja kolei, metro
* Dworzec autobusowy
* Informację turystyczną

Atrakcje
* Earthqake Park – położone w zachodniej część w centrum miasta. Znajduje się w nim ekspozycja przypominająca o wielkim trzęsieniu ziemi jakie nawiedziło Alaskę w 1964 roku.
* Anchorage Museum at Rasmuson Center – to jedno z najciekawszych muzeów Alaski. Znajdują się w nim ciekawe zbiory malarstwa o tematyce regionalnej oraz Alaska Gallery z dioramami przedstawiającymi historię Alaski od prehistorii po współczesność.
* Alaska Native Heritage Museum – w tym muzeum miejscowi artyści w kostiumach prezentują alaskie tańce ludowe. Odtworzono także siedzimy typowe dla rdzennych grup mieszkańców Alaski.
* Alaska Naturally
* Anchorage Fire Department (Fire Department Museum – Fire Memorabilia)
* Anchorage Museum of History & Art
* Heritage Library Museum
* Imaginarium: Science Discovery Center
* Oscar Anderson House Museum
* Russian Orthodox Museum
* Wolf Song of Alaska

Parki i ogrody
* Alaska Native Heritage Center
* Alaska Botanical Garden
* Delaney Park Strip
* Kincaid Park
* Point Woronzof Park

Ogrody zoologiczne
* Alaska Zoo
* Alaska Wildlife Conservation Center

Tereny rekreacyjne i kurorty narciarskie
* Alyeska Resort
* Hilltop Ski Area

2. FAIRBANKS – to drugie co do wielkości miasto Alaski. Posiada największą ilość populacji na tej szerokości geograficznej. Położone jest zaledwie 241 km od koła podbiegunowego. W mieście tym, ze względu na to, iż przez większość dni w okresie zimowym panuje ciemność można oglądać wspaniałe zorze polarne.
LICZBA MIESZKAŃCÓW – 35 400.

MIASTO POSIADA:
* Lotnisko krajowe
* Dworzec autobusowy
* Informację turystyczną

Atrakcje
* Ice Museeum – gdzie można obejrzeć rzeźby wykonane w lodzie.
* Pioneer Park – znajdują się tam zabytkowe budowle z całego stanu, odtwarzające miasteczko z okresu gorączki złota nad rzeką Chena.
* Muzeum na terenie Uniwersytetu.

3. JUNEAU
– Stolica stanu.
LICZBA MIESZKAŃCÓW – 31 000.

MIASTO POSIADA:
* Lotnisko krajowe
* Punkt Informacji

Ciekawostką jest to, iż pomimo, że to stolica stanu nie ma połączeń drogowych ze światem, nawet z centralną Alaską. W okresie letnim liczba turystów to ok. 900 000 osób. Juneau to połączenie nowoczesnej architektury i zabytkowych budowli. W czasie pobytu w tym malowniczym miejscu warto wybrać się na przejażdżkę tramwajem na górę Robers skąd rozciąga się widok na okolicę.

Atrakcje
* Alaska State Museum  – znajduje się w nim kolekcja pamiątek i wystawa regionalnego rzemiosła
* Lodowiec Mendenhall – położony około 20 km na północ od centrum miasta. Od lodowca oddzielają się góry lodowe, pływające po jeziorze Mendenahall

4. SITKA – miasto to zostało założone w 1799 roku przez rosyjskiego barona i było stolicą rosyjskiej Alaski do czasu sprzedania je Amerykanom.
LICZBA MIESZKAŃCÓW – 9 000.

MIASTO POSIADA:
* Lotnisko krajowe
* Prom

W centrum miasta główną atrakcją jest cerkiew św. Michała, gdzie obejrzeć można liczne pamiątki zachowane po Rosjanach.

Atrakcje
* Sitka National Historic Park  – miejsce, bitwy Rosjan z Indianami z plemienia Tlingitów. Park otoczony jest wodami cieśniny Sitka.

5. KETCHIKAN – malowniczo położone miasteczko jest pierwszym przystankiem na trasie rozpoczynającej zwiedzanie Alaski wzdłuż Inside Passage statkami i promami wycieczkowymi.

Atrakcje

Większości z nas Alaska kojarzy się z bajkowymi krajobrazami, przejrzystymi błękitnymi wodami, zaśnieżonymi górami, lodowcami oraz z niedźwiedziami grizzly. Alaska słynie głównie z przepięknej fauny i flory. Jest największym amerykańskim stanem dlatego na jego zwiedzenie trzeba poświęcić trochę czasu. Poruszanie się po Alasce nie jest kłopotliwe ponieważ stan ma doskonale rozwiniętą infrastrukturę transportową i turystyczną, która obsługuje rocznie ok. miliona turystów. Najwięcej turystów odwiedza Alaskę między końcem maja, a początkiem września. Istnieje dobre połączenie lądowe pomiędzy miastami Anchorage, Fairbanks i innymi miastami. Natomiast do większości miast położonych w południowo-wschodniej części stanu można dostać się jedynie promami, statkami wycieczkowymi lub samolotami. Jedynym środkiem transportu do odległych wiosek jest samolot.